Každý, kto má samojeda, musí si vypočuť nespočetne veľa otázok o tomto plemene, pretože je na Slovensku pomerne neznáme. To množstvo otázok sa ale často opakuje a tak vieme, že tu vládnu ohľadne Samojedov určité predsudky a povery. Poďme ich teda spolu rozriešiť.

1. Je Samojed špic ?
Nie, Samojed nie je špic, špice síce patria do tej istej – V. skupiny FCI, ale od špicov sa diametrálne líši pôvodom, povahou aj výzorom. Samojed je len JEDEN !

2. Je veľký. Určite toho veľa zje !
Ani to nie je pravda. Patrí medzi stredne veľké plemená, priemerne váži okolo 25 kg, jediné čo ho robí mohutným je jeho srsť. (Mali by ste ho vidieť keď ho kúpeme – vtedy je z neho polovička!) Náš dospelý Samojed zje denne približne 2-3 šálky granulí (suchého krmiva). Aj to nie vždy, pretože aspoň raz za týždeň štrajkuje, čiže drží dobrovoľne dietu. Granule mu podľa potreby dochucujeme rôznymi mäsovými konzervami pre psov. Cez leto obľubuje akékoľvek ovocie a rád si pochutná aj na mrkve.

3. Je krásny, treba ho často kúpať a česať ? 
    Napriek všetkým predsudkom voči bielym psom, Samojeda netreba často kúpať. Nanajvýš tak 1 až 2 -krát ročne, a aj to cez leto, aby neprechladol. Samojed nezapácha a špina z neho veľmi rýchlo sama opadá – postupným schnutím. Samojed, napriek svojmu nádhernému vzhľadu patrí k najmenej náročným plemenám na úpravu srsti. Srsť Samojeda sa skladá z 2 vrstiev : jemnú priliehajúcu podsadu prerastá dlhšia vrchná vrstva srsti. Farba srsti je biela, niekedy pastelová, krémová alebo kombinovaná s bledšími i tmavšími oblasťami. Končeky srsti sa ligocú. Z vyčesanej srsti Samojeda, ktorá mimochodom vôbec nepáchne a je neuveriteľne jemná, možno dokonca upliesť teplý odev, čo aj pôvodní chovatelia z kmeňa Samojedov využívali.
   Je dobré prečesať jemne Samojeda každý deň obyčajnou kefou na vlasy, ktorou mu nepovytŕhate srsť, len ju zbavíte nečistôt a predídete tak aj jej schlpeniu. Samojeda je potrebné na česanie zvykať už od šteniatka, a vždy po česaní mu dať za odmenu nejakú dobrotu, aby sa na česanie naučil tešiť. Často sa psíkovi zamotá do srsti bodliak – vtedy sa ho snažte uvoľniť tak, že potiahnete smerom od seba srsť nalepenú na bodliaku, bodliak rozdeľte na menšie časti a vytiahnite. Pokiaľ sa zablatí, môžete mu umyť tie časti tela, ktoré má špinavé, ale jednoduchšie je nechať ho vyschnúť – s postupným vysychaním z neho blato jednoduch opadá, je to teda samočistiaci pes, ktorý sa čistí precízne ako mačka.

4. Je to strážny pes?
   Samojed nie je vyslovene strážny pes. Patrí medzi pracovné plemená. Bol využívaný na ťahanie saní a zaháňanie sobích stád. Pracoval pre človeka od ktorého bol závislý, bol jeho najlepší priateľ a preto ho nikdy nenapadne. Nie je agresívny preto sa nehodí za strážneho psa, aj keď na prítomnosť niekoho cudzieha Vás upozorní štekotom a svojím mohutným vzhľadom budí veľký rešpekt.

5. Hryzie ?
   Už sme si vysvetlili, že Samojed miluje ľudí. Nikdy im teda neublíži. Ak na Vás skáče je to preto, lebo sa teší, že Vás vidí a chce Vás privítať (obliznúť).

6. Prečo má také čudné meno ?
   Pôvodne sa volal Bjelkier, meno Samojed dostal neskôr podľa svojich prvých chovateľov a vlastníkov – sibírskeho kmeňa Samojedov. V preklade to znamená človek, ktorý žije sám, je sebestačný a samostatný.

7. Je hlučný ?
   Samojedi, tak ako väčšina severských plemien psov, používajú svoj hlas výnimočne, takže nepatria medzi hlučných neustále štekajúcich psov.Väčšinou sa nám snažia svojím štekotom niečo povedať, a podľa toho aj rozoznávame rôzne typy ich štekotu : štekanie poď sa hrať, výhražné štekanie (na cudzích) a rozprávanie. Áno, samojedi rozprávajú! Hlavne ráno keď sa zobudia , alebo ak Vás dlhší čas nevideli.

8. Ako Samojed znáša teplo v lete ?
   Tak ako každý pes v letnom období, potrebuje aj samojed neustále čerstvú vodu a tienisté miesto kam by sa mohol schovať. Ak chováte samojeda vo vnútri, bude potrebovať chladné miesto ako sú kachličky alebo linoleum, ale on si to miesto nájde sám – najčastejšie pri dverách, kadiaľ fúka. Vonku si samojed väčšinou vykope plytkú jamu, aby sa dostal k chladnejšej pôde, alebo si nájde miesto v tieni. V lete by sme ho nemali trénovať cez deň, ale len večer či skoro ráno, aby sme predišli prehriatiu. Samojed vypĺzne ešte pred letom, takže mu na ochranu proti slnku ostane vrchná vrstva srsti. Samojeda NIKDY nestriháme, hlavne nie cez leto ! Hrozila by mu rakovina kože. Samojed sa dokáže prispôsobiť rôznym klimatickým podmienkam, ale netreba to preháňať a NIKDY ho napríklad nenechajte v zatvorenom aute alebo v malej nevetranej miestnosti !

9. Ako sa samojed správa k ďeťom ?
   Vďaka svojej priateľskej povahe je samojed ideálnym rodinným psom. Samojed má rád deti, rád sa s nimi hrá, ale je dúfam jasné, že žiadneho psa by sme nemali nechávať bez dozoru s malými deťmi. Samojed je veľmi tolerantný pes, dovolí deťom všeličo, ale pozor aby mu neubližovali !

10. Ako sa Samojed správa vo vnútri v byte či v dome ?
   Samojedi, s výnimkou obdobia kedy pĺznu, sú vynikajúci domáci psi.
Sú neuveriteľne čistotní a prekvapujúco tichý. Takisto sú veľmi opatrní a vôbec nenarážajú do nábytku či nezrážajú veci z nábytku. Často si nájdu obľúbené miestečko a zostanú tam aj niekoľko hodín. To ich miestečko je väčšinou kachličková podlaha, alebo linoleum, prípadne v chladnejších dňoch deka či koberec. Jedno majú ale tieto miestečká spoločné : prefukuje tam. Teda je to väčšinou pri dverách. Samojed bol odpradávna súčasť domácnosti. Potrebuje kontakt s ľuďmi, preto sa bude chcieť aspoň z času na čas pozrieť dovnútra domu.

11. Koľko času vyžadujú na prechádzky ?
   Šteniatko mladšie ako 6 mesiacov nevyžaduje žiaden namáhavý tréning, pravdupovediac jeho kostra i svaly ešte nie sú natoľko vyvinuté aby zniesli väčšiu záťaž. Postačí hrať sa s ním a vrámci hry začať trénovať základné povely. Od 6 mesiacov si už šteniatko vyžaduje aspoň 15 minút denne na tréning povelov a aspoň pol hodinku na prechádzku na vodítku, neskôr i bez neho. Od 12 mesiacov už psík vyžaduje aspoň 1 hodinu denne na prechádzky. Samojed je ideálny pes pre milovníkov turistiky a prechádzok po prírode. Takisto sa s ním dá ísť na bycikli, behať, ísť na bežkách v zime alebo trénovať ťahanie saní či trojkolky.Pokiaľ pôjdete so samojedom bez vodítka (hlavne šteniatka vo veku do 1 roka), dajte POZOR na oblasti blízko ciest ! Ak totiž zbadá mačku, zajaca, či iné zviera určite sa za ním rozbehne ! A to by mohlo byť veľmi nebezpečné.

12. Sú samojedi rýchli ?
   Samojed je tzv. happy medium, teda zlatý stred : Nie je taký rýchly ako sibírsky husky, ale je rýchlejší ako malamut. Ale jeho výhodou v záprahu je obrovská vytrvalosť a tímová práca bez agresivity voči súperom.

13. Je samojed silný ?
   Znova: samojed je zlatý stred. Je silnejší ako husky, ale slabší ako malamut.

14. Ako je to s pĺznutím ?
   Dospelý samojed pĺzne 2 krát ročne, ale výhodou je, že nestráca chlpy po celý rok. Pĺznuť začína približne vo veku 10 mesiacov, väčšinou na jar a na jeseň (v závislosto od teplotných rozdielov). V čase pĺznutia, ktoré trvá približne 2 týždne, stráca celú podsadu, zostáva mu len vrchná vrstva srsti. Počas týchto dvoch týždňov je treba srsť pravidelne vyčesávať.

15. Počul som, že samojedi sú hlúpi: je to pravda?
   Nie ! Samojedi sú extrémne inteligentné pracovné psy. Ľudia si často mýlia fakt, že samojedi môžu byť ťažšie vychovateľné psy so znakom ich hlúposti. To ale nie je pravda. Samojedi sú šikovní a inteligentní a ľahko strácajú záujem o tréning len z jedného dôvodu : nudí ich ! Kľúč k úspechu pri tréningu je udržať si ich pozornosť. Samojed vie čo od neho chcete aby urobil, veľmi dobre rozumie príkazu, ale jednoducho si chce rozmyslieť či Vás poslúchne ! (Samojed má neuveriteľný zmysel pre humor. Často si z nás len robií srandu. Naše príkazy sa mu občas zdajú hlúpe alebo zbytočné. Som si istá, že Yoshi si o mne občas myslí všeličo…)

16. Pri akých najnižších teplotách dokáže samojed prežiť ?
   Samojedi boli pri mnohých arktických i antarktických expedíciách, kde teploty klesali až pod – 25 až -35 oC. Kľúčom ich prežitia bol ich hustý kožuch, obrovská silná vôľa, prispôsobivosť a vytrvalosť. V noci si ňucháč prikrívali svojím huňatým chvostom, aby sa im lepšie dýchalo a aby nezamrzli.
17. Pre koho sa hodí samojed ?
   Pre všetkých dobrých ľudí. Určite sa nehodí pre človeka, ktorý by chcel agresívneho strážneho psa, ktorý ho poslúchne na slovo. Nehodí sa pre ľudí, ktorí by nemali čas na dlhé prechádzky a pre ľudí, ktorí by ho nikdy nevpustili dovnútra do domu. Takisto sa nehodí človeku, ktorý ma rád tvrdý prístup k psom, ako sú bitky či uväzovanie psa na reťaz. Ak toto urobíte samojedovi, zlomí to jeho osobnosť a vy budete mať len schránku bez duše – bojazlivé zviera bez zmyslu života. Samojed potrebuje ľudskú svorku a pocit domova z ktorého nie je vyčleňovaný, ale do ktorého patrí. Samojed je to najmilšie plemeno na svete, bude Vás ľúbiť a neprestane sa na Vás usmievať. Ale k svojmu životu potrebuje jednu obrovskú vec : Vašu lásku a Vášu pozornosť.

18. Má samojed často zdravotné problémy ?
   Samojed patrí k tzv, primitívnym plemenám psov, teda je to jedno z najmenej prešľachtených plemien s pomerne malým rozsahom dedičných chorôb.Takisto patrí k severským psom, ktoré nie sú náchylné na choroby a sú voči nim odolné.

19. Ako získať samojeda a za koľko ?
   Samojed nie je plyšová hračka. Je to priateľ a spoločník. Nedá sa odložiť do poličky ak naňho namáte čas alebo náladu. V prvom rade teda musíte byť presvedčený o tom, že samojeda skutočne chcete. Pri rozhodovaní vám určite pomôže nakontaktovať chovateľa, chovateľský klub alebo jednoducho si zájdite na výstavu psov a porozprávajte sa priamo tam. Ak si chcete zaobstarať samojeda so zahraničia, treba rátať s cenami okolo 1000 – 2000,-€. Na Slovensku a v Čechách sú ceny približne rovnaké, pohybujú sa okolo 600,-€ – 800,-€ / 17000,- 21000,-CZK