Každý, kto sa rozhoduje, či si obstará práve samojeda by mal najskôr vidieť, ako vyzerá a správa sa dospelý pes napríklad na výstave psov ale najlepšie u chovateľa v jeho domovskom prirodzenom prostredí, pretože si treba uvedomiť, že tá milá malá chlpatá gulička z obrázku vyrastie do stredne veľkého živého veľmi chlpatého psa. Je potrebné vedieť, či je to skutočne ten pes, ktorého chcete. Mám skúsenosti s tým, že ľudia, ktorí predtým vlastnili psa iného plemena a v časopise či na výstave videli samojeda, mali veľký záujem nahradiť ho samojedom. To, že sa samojed vzhľadom podobá napríklad na špica ale neznamená, že sú si podobní aj chovaním a povahami! Práve naopak : sú veľmi odlišní. Bola som svedkom toho, ako boli títo ľudia potom zo samojeda sklamaní. “Prečo sa nespráva tak alebo onak, keď náš predchádzajúci pes sa tak správal ?“. Nuž jednoducho preto, že samojed je iné plemeno. Nehovoriac už o tom, že každý pes, akéhokoľvek plemena, je svojou povahou unikátny a jedinečný – tak ako človek. Preto je treba skutočne veľmi dobre porozmýšľať, či chcete práve samojeda, a takisto, či samojed bude chcieť vás, teda či budete spolu šťastní.

 
             Tu je zoznam hlavných vlastností samojeda. Veta napísaná zvýrazneným písmom opisuje charakteristiku väčšiny samojedov. Pod ňou sú vysvetlené niektoré dôsledky. Ak sa vám nepozdávajú, mali by ste sa poobzerať po inom plemene, ale ak sa vám charakteristiky samojedov páčia, potom sa aj vy budete páčiť samojedovi.
Samojedi milujú ľudskú spoločnosť.
Neradi zostávajú sami doma dlhé hodiny, či už vo vnútri alebo vonku. Z nudy a nedostatku pozornosti často zničia všetko, čo majú v dosahu. Ak ste veľmi pracovne vyťažení, samojed nie je pes pre vás, pretože potrebuje ľudskú prítomnosť a lásku.Samojedi štekajú aby upútali vašu pozornosť alebo aby vyjadrili radosť. 
Toto môže byť niekedy veľmi hlasné. Ale nikdy neštekajú bezdôvodne.

Samojedi nie sú strážne psy.
Ale vždy budú štekať, aby na neznámeho upozornili a svojím majestátnym vzhľadom budia veľký rešpekt. Agresivitu však nemajú v povahe. Patria medzi pracovné plemená. Boli využívaní na množstvo činností, predovšetkým na stráženie a zaháňanie sobích stád, prípadne na ťahanie saní. Pracovali pre človeka, od ktorého boli závislí, človek bol jeho najlepší priateľ, a preto ho nikdy nenapadnú.

Samojedi očakávajú, že budú členovia rodiny.
To znamená, že sú radi tam, kde ste vy, vydržia pri vás ležať dlhé hodiny a neznášajú byť zatvorení vo výbehu a ignorovaní, môže to úplne zlomiť ich osobnosť.

Samojedi sú veľmi aktívni a zbožňujú pravidelné prechádzky a hry. 
Potrebujú to k svojmu zdraviu a spokojnosti. Potrebujú teda majiteľa s dobrou kondičkou.

Samojedi radi behajú navoľno.
Takže potrebujú veľký výbeh a dobre oplotenú záhradu.

Väčšina samojedov hrabe.
Vyhrabávajú diery (väčšinou z nudy a nedostatku pohybu) a je jedno, či je to vo výbehu alebo v záhone. Dôslednou výchovou ich to ľahko odnaučíte.

Samojedi obhrýzajú rôzne veci.
Hlavne šteniatka v čase rastu zubov, ale i dospelí psi. Preto potrebujú hračky na žuvanie a obhrýzanie.

Sú nezávislí a majú rôzne povahy.
Každý samojed je individualita, spoločnou vlastnosťou je ich tvrdohlavosť a túžba po slobodnom rozhodovaní z vlastnej vôle. Od vás to vyžaduje zmysel pre humor a veľa trpezlivosti pri ich výchove.

Samojeda môžete vychovať, aby počúval rôzne príkazy.
Ale väčšinou si aj tak urobia, čo oni chcú, treba s tým počítať. V rozhodovaní chcú mať vždy určitú voľnosť. Samojed vie, čo od neho chcete, aby urobil, veľmi dobre rozumie príkazu, ale jednoducho si chce rozmyslieť, či vás poslúchne!

Samojedi sa ľahko učia. Sú inteligentní a väčšinou sa rýchlo naučia práve to, čo nechcete, aby robili. Pri tréningu sa čoskoro začnú nudiť, treba si vedieť udržať ich pozornosť, ľahko strácajú záujem o tréning len z jedného dôvodu: nudí ich!

Srsť samojeda potrebuje starostlivosť.
Potrebuje pravidelne vyčesávať, aby dobre vyzeral a bol zdravý.

Samojedi sa niekedy veľmi zašpinia.
V tom prípade potrebujú okúpať.

Srsť samojeda pĺzne 1 alebo 2 krát do roka a fenka vypĺzne po šteniatkach.
V tomto prípade vypĺzne obrovské množstvo srsti a treba ju vyčesať.

Mnoho samojedov má vrodený inštinkt strážcu stáda. 
Domácim zvieratám neublížia, žijú s nimi v mieri, len im treba vysvetliť, že to nie sú hračky. Väčšina sa rozbehne za králikom alebo susedovie mačkou. Hlavne na prechádzkach s tým treba rátať, majú silný lovecký inštinkt. Na druhej strane sú šikovní lovci myší, krtkov i lasičiek.

Väčšina samojedov nemá zdravotné problémy.
Samozrejme aj v tomto plemene existujú dedičné choroby a veľmi veľa závisí aj od vašej starostlivosti.

Nikdy by ste nemali samojeda trestať fyzicky.
Ak trest nepríde hneď, nezistí prečo bol potrestaný, takže sa trest minie účinkom. Na samojeda však viacej platí „pozitívne odmeňovanie“, ako spôsob výchovy.

Mať samojeda znamená určitý životný štýl.
Väčšina ľudí, ktorí mali samojeda už nebude chcieť iné plemeno.

Samojeda musíte akceptovať takého, aký je.
Vaša snaha „prerobiť“ samojeda podľa vašich predstáv sa minie účinkom, treba ich ľúbiť takých, akí už tisícročia sú: nezávislí v rozhodovaní a napriek tomu veľmi silne naviazaní na svojich ľudí. Alebo si obstarajte iné – tvárnejšie – plemeno. Samojed je to najmilšie plemeno na svete, bude vás ľúbiť a neprestane sa na vás usmievať. Ale k svojmu životu potrebuje jednu obrovskú vec: vašu lásku a váš čas.   Samojed sa nehodí pre človeka, ktorý by chcel agresívneho strážneho psa, ktorý ho poslúchne na slovo. Nehodí sa pre ľudí, ktorí by nemali čas na dlhé prechádzky a pre ľudí, ktorí by ho nikdy nevpustili dovnútra do domu. Takisto sa nehodí človeku, ktorý má rád „tvrdý“ prístup k psom, ako sú bitky či uväzovanie psa na reťaz. Ak toto urobíte samojedovi, zlomí to jeho osobnosť a vy budete mať len schránku bez duše – bojazlivé zviera bez zmyslu života.