Jednou z úloh Samojed klubu Slovensko je vytvárať zázemie členom klubu a pomáhať im dosahovať spoločenské a športové úspechy. Tiež spolupracovať s inými klubmi a organizáciami.  Dnes viac ako desať rôznych športových disciplín umožňuje spojiť fyzickú aktivitu, lásku ku zvieratám a prírode, sú nimi dogtrekking, canicross, scooter, bikejoring, skijoring, rollpulka, pulka, weightpulling, malý záprah, veľký záprah v trojkolke, štvorkolke a na saniach. Vo vekových kategóriách pre mužov aj ženy, juniorov do 18r a seniorov nad 40rokov .

Šport psích záprahov rovnako ako ostatné športy patrí pod správu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Slovenský zväz psích záprahov je hlavný subjekt, ktorý na území SR zastrešuje organizovanie pretekov psích záprahov a jediný subjekt, ktorý schvaľuje Slovenskú štátnu reprezentáciu v športe psích záprahov. Podrobné informácie o SZPZ, členských kluboch a kompletný kalendár pretekov najdete na www.mushing.sk.
ISDRA je Medzinárodná asociácia športov psích záprahov.
ESDRA je Európska asociácia športov psích záprahov.
FISTIC je Medzinárodný zväz pre pretekárov s čistokrvnými severskými psami.